Milline on hea vaimse tervise abistaja?

Käesolevas postituses tahan vaadelda, mille järgi leida endale parim terapeut, hingehoidja või muu abistaja, kes aitaks keerukates küsimustes selgust saada või valusaid kogemusi ümber mõtestada. Vaatluse alla ei tule küsimus, millal valida psühholoog, mõni kindla suundumusega terapeut, nõustaja või hingehoidja, vaid see, mis teeb ühe professionaalse abistaja meeldivaks ja turvaliseks.

  1. Uuri, milline on abistaja professionaalne taust. Kas inimene omab kõrgharidust tegutsetaval alal? Milline on tema spetsialiseerumine või täiendusõppe kogemus? Kas ta omab kutsetunnistust? Haridus ise ei garanteeri inimese sobivust erialale, kuid näitab, mil määral on inimene panustanud aega ja energiat enda pädevuse loomiseks. Hea abistaja täiendab end regulaarselt ning hoiab end kursis uute suundadega abistamismaastikul.
  2. Hea abistaja on empaatiline. Empaatia on inimese võime tajuda teise inimese emotsioone, tundeid, tundmusi ja vajadusi. Empaatia võib olla inimesel loomulikult arenenud võime, kuid seda annab ka teatud määral arendada ja kasvatada. Empaatiline abistaja ei tohiks kaasa minna kliendi masenduse määraga, kuid ta suudab olla inimese kõrval nii, et tajub tema valu, kurbust, üksindust, masendust või muud sellist ja selle mõju inimesele.
  3. Hea abistaja lähtub individuaalsusest. Kahe inimese näiliselt sarnased olukorrad pole kunagi täpselt samad. Toetamises ei saa paraku kõigile üht ja sama lähenemist pakkuda.
  4. Hea abistaja pole õpetaja! Väga tihti pöördutakse professionaalsete abistajate poole sooviga, et andke nõu, mida ma peaksin tegema… Nõu andmine on sekkumine isiklikult positsioonilt ja sellega peaksid abistajad olema ülimalt ettevaatlikud. Eesmärk on suunata inimene ise leidma seda, mida just tema vajab. Kindlasti tuleks vältida abistajaid, kes ütlevad, et tegutseda tuleb ainult ühel – neile õigena näivat (mis ei tähenda, et see oleks vale, kuid see ei pruugi sobida kõigi olukordadesse) – viisil.
  5. Hea abistaja hoiab Sinuga koos olles aktiivset kontakti. Ta kuulab aktiivselt, hoiab silmsidet ning märkab kliendis toimuvat.
  6. Hea abistaja ei proovi olla Sinu sõber. Abistav suhe on tugev ja käsitlevate teemade tõttu tihti ka intiimse tooniga protsess. On loomulik, et kliendis tekitab hea abistav suhe sooje tundeid ning igatsusi lähemaks läbikäimiseks. Teraapilise või abistava suhte kestel tasuks siiski võimalusel vältida topeltrollide teket. Seda võib olla raske uskuda, kuid sõbrana ei saaks abistaja klienti kunagi samal moel aidata kui ta saab seda terapeudina, sest need on täiesti erinevad suhted. Ükski professionaalne abistaja pole 24/7 abistaja meelsuses ja rollis (vastasel juhul ta lihtsalt põleks kiiresti läbi). Seega tasub hinnata terapeuti, kes on küll soe ja lähedane, kuid ei püüa kohtumistel olla igati kliendile meelepärane ning rääkida pikalt ja laialt endast ning enda elus toimuvast.
  7. Hea abistaja peab oluliseks, et tunneksid end mugavalt. Ta ei kiirusta klienti tagant või ei blokeeri inimese tundeid. Ta aitab inimesel iseennast mõista ning normaliseerida toimuvat. Ta märkab seda, kui miski temas endas või kohtumise keskkonnas mõjub kliendile ebamugavalt.
  8. Hea abistaja suunab inimese vajaduspõhiselt edasi. Hea abistaja tajub ära, kui tema käed jäävad lühikeseks ning inimene vajab lisaabi või spetsiifilisemat lähenemist. See ei tähenda tingimata, et ta ise peaks toetajana inimese kõrvalt täielikult eemalduma, kuid vajadusel suunab ta kliendi lisaabi otsima psühhiaatrilt, pereterapeudilt, kliiniliselt psühholoogilt või mõnelt muult professionaalilt.

Millised omadused on Sinu jaoks abistaja juures olulised? Kas lisaksid midagi eelnevasse nimekirja? Anna oma mõtetest julgelt teada kommentaari näol.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: