Kahjulikud lapsepõlvekogemused ehk ACE test

Adverse Childhood Experiences
https://acestoohigh.com/got-your-ace-score/
Milliseid kahjulikke lapsepõlvekogemusi Sul on olnud?
Kas enne Su 18. sünnipäeva:

1. Ütles Su isa või ema või keegi teine täiskasvanu Sinu kodus Sulle halvasti, solvas, sõimas või alandas Sind või pani Sind kartma, et ta teeb Sulle füüsiliselt haiget?

EI _
Kui JAH, pane kirja 1

2. Kas Su isa või ema või keegi teine täiskasvanu Su kodus peksis Sind või tõukas Sind, haaras Sinust kinni, andis Sulle kõrvakiilu või laksu või viskas Sind millegagi? Kas Sind on löödud kunagi nii tugevasti, et Sul olid nähtavad sinikad või vigastused?

EI _
Kui JAH, pane kirja 1_

3. Kas mõni täiskasvanu või Sinust vähemalt 5 aastat vanem inimene puudutas Sinu keha või sundis Sind puudutama tema keha seksuaalsel viisil või tahtis Sinuga seksida või juba oligi Sinuga vaginaalses, anaalses või oraalses seksuaalvahekorras?
EI _
Kui JAH, pane kirja 1_

4. Kas Sul oli oma kodus tunne, et mitte keegi ei armasta Sind ega pea Sind enda jaoks oluliseks ja kalliks või et Su pereliikmed ei hoolitse üksteise eest, ei tunne üksteisega lähedust ega toeta üksteist?
EI _
Kui JAH, pane kirja 1_

5. Kas oli aegu, kus Sul polnud kodus midagi süüa, kui Su riided olid katki ja pesemata? Kas Sul oli kodus tunne, et mitte keegi ei kaitse Sind? Kas Su vanemad olid vahel liiga purjus või narkouimas, et Sinu eest hoolitseda või Sind näiteks arsti juurde viia, kui Sa olid haige?
EI _
Kui JAH, pane kirja 1_

6. Kas Su vanemad läksid lahku, lahutasid või rääkisid lahku minemisest?
EI _
Kui JAH, pane kirja 1_

7. Kas Su kodus Su ema või kasuema sai peksa või kas teda löödi või tõugati või haarati temast kinni ja raputati või anti talle kõrvakiil või laks või visati teda millegagi? Kas teda löödi jalaga, rusikaga, mingi kõva asjaga, hammustati, ähvardati noaga või tulirelvaga?
EI _
Kui JAH, pane kirja 1 _

8. Kas Sinu kodus keegi jõi nii palju, et keegi teine muretses ja tegi talle etteheiteid, või kas keegi tarvitas uimasteid, narkootikume, rahusteid või muid meeleolu muutvaid aineid?
EI _
Kui JAH, pane kirja 1_

9. Kas kellelgi Su pereliikmetest oli depressioon või mõni muu psüühiline häire või kas keegi Su perest proovis end tappa või tappis end ära või ähvardas selliste juttudega?
EI _
Kui JAH, pane kirja 1_

10. Kas keegi Su perest pandi vangi?
EI _
Kui JAH, pane kirja 1_

Nüüd liida kokku kõik oma ‘JAH’-vastused:

See on Sinu ACE-skoor.
CDC-Kaiser Permanent kahjulike lapsepõlvekogemuste uuring mõõdab 10 tüüpi lapsepõlvetraumasid. Viis on isiklikud — füüsiline vägivald, sõnaline vägivald, seksuaalne vägivald, füüsiline hooletusse jätmine ja emotsionaalne hooletusse jätmine.
Viis on seotud teiste pereliikmetega: alkohoolikust vanem, perevägivalla ohvrist ema, pereliige vangis, vaimuhaige pereliige ja vanemate lahutuse kogemine. Iga traumatüüp annab ühe punkti. Niisiis näiteks inimesel, kellel on füüsilise vägivalla kogemus,
alkohoolikust vanem ja ema, keda on löödud, ACE-skoor 3. Kõrge ACE-skoor ennustab väga usaldusväärselt hilisemas elus tekkivaid kehalisi ja psüühilisi haigusi ning sotsiaalseid ja emotsionaalseid probleeme. Kõrge ACE-skooriga inimestel on tarvis oma elukvaliteedi ja emotsionaalse heaolutunde parandamiseks võimalikult varem, süsteemselt ja regulaarselt abi otsida, seda leida ja vastu võtta.

Inglise keelest vahendanud Merike Rimm ja Age Kartau

3 kommentaari “Kahjulikud lapsepõlvekogemused ehk ACE test

 1. Tere, sain testi tulemuseks üle poole punktidest ja pean tunnistama, et kahjulikud mustrid on minugi elu saatnud. Olen märganud teatud neg mustreid (vägivaldsus) ka minust lahus elava lapse (13) peal ja tunnen endal selles vastutust ja süüd.
  Mida soovitaksite ette võtta?

  Parimat

  Meeldib

  1. Tere, Kristjan!
   Aitäh, küsimuse eest!
   See on väga oluline, et olete märganud oma elu saatnud mustreid. Süü- ja vastutustunded on väga loogilised, kui ACE testi skoor on kõrge (alates 4. punktist). Traumeeritud inimesed kannavadki enesega kaasas tugevat süü- ja vastutustunnet. Soovitan kindlasti nende teadvustatud tunnete ja teadmistega (eelistatult koos vastava spetsialistiga) edasi töötada. Enese traumadega töötamine aitab tuua suuremat mõistmist kogu oma elusse ning ümbritsevatesse suhetesse. Lapse abistamise seisukohalt võib mõelda nii tema isiklikule teraapiale kui ka pereteraapiale.
   Loodan, et leiate lahenduse, mis just Teile kõige paremini sobib.
   Heade soovidega
   Kaili

   Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: